Spis treści
Wiosna to piękna pora roku, kiedy przyroda budzi się do życia, a z nią także ptaki. Wiele z nich wraca do naszego kraju po zimowaniu w cieplejszych rejonach świata, by tu znaleźć pożywienie i partnera do rozrodu. Jakie ptaki przylatują do Polski na wiosnę i gdzie można je spotkać? Oto krótki przewodnik po najbardziej charakterystycznych gatunkach.
Bocian biały
To chyba najbardziej znany i lubiany ptak wędrowny w Polsce. Jego przylot z Afryki zwiastuje nadejście prawdziwej wiosny. Bociany białe są wiernymi partnerami i zwykle wracają do tego samego gniazda, które budują na wysokich słupach, dachach czy drzewach. Żywią się głównie żabami, myszami, owadami i rybami. W Polsce gniazduje około 40 tysięcy par bocianów białych.
Żuraw
To kolejny duży i majestatyczny ptak wędrowny, który wraca do Polski na przełomie lutego i marca. Żurawie są łatwe do rozpoznania po szarym upierzeniu z czarnymi końcówkami skrzydeł i czerwonej plamie na głowie. Lecą w charakterystycznych kluczach, wydając donośne odgłosy zwane klangorem. Żurawie gniazdują na bagnach, torfowiskach i łąkach, gdzie znajdują rośliny, owady, gryzonie i mięczaki. W Polsce żyje około 50 tysięcy żurawi.
Jaskółka
To mały i zwinny ptak o czarno-białym upierzeniu i długich, rozwidlonych ogonach. Jaskółki wracają do Polski w marcu lub kwietniu z Afryki Subsaharyjskiej. Budują swoje gniazda z błota pod dachami domów, stodół czy mostów. Żywią się owadami, które łapią w locie. Jaskółki są symbolem szczęścia i wierności. W Polsce występują dwa gatunki jaskółek: jaskółka dymówka i jaskółka oknówka.
Jaskółka dymówka
Jaskółka dymówka to mały ptak o metalicznie niebieskim grzbiecie i białym brzuchu. Ma długie i ostro zakończone skrzydła oraz długi, głęboko rozwidlony ogon. Jaskółki przylatują do nas zwykle w marcu lub kwietniu, a odlatują we wrześniu lub październiku. Jaskółki budują gniazda z błota pod okapami dachów, mostów czy jaskiń. Jaskółki są wiernymi partnerami i często powracają do tego samego gniazda co roku.
Skowronek
To niewielki i skromnie ubarwiony ptak o brunatno-szarym upierzeniu i krótkim dziobie. Skowronki wracają do Polski na przełomie lutego i marca z zachodniej Europy i północnej Afryki. Zamieszkują pola i łąki, gdzie szukają nasion, owadów i ślimaków. Skowronki są znane ze swojego pięknego śpiewu, który wydają podczas lotu na dużej wysokości. W Polsce gniazduje aż 30 procent populacji skowronków z Unii Europejskiej.
Jerzyk
Jerzyk to ptak podobny do jaskółki, ale mniejszy i ciemniejszy. Ma czarne upierzenie z białymi plamkami na gardle i brzuchu. Ma krótki ogon i bardzo długie skrzydła o sierpowatym kształcie. Jerzyki przylatują do nas zwykle w kwietniu lub maju, a odlatują we wrześniu lub październiku. Jerzyki budują gniazda w szczelinach budynków lub skał. Żywią się owadami, które łapią w locie. Jerzyki są bardzo zwinne i szybkie w powietrzu.
To oczywiście nie wszystkie ptaki, które do nas migrują. Wspomnieć trzeba choćby o czajce czy wildze. Obserwacja ptaków, ich zwyczajów, życia to pasjonujące zajęcie.