Menu Zamknij

Jak dokarmiamy zwierzęta zimą?

karmienie zwierzat zima

Zima to nie jest łatwy czas dla zwierząt. Gdy nastaną mroźne dni, dzikie zwierzęta mogą mieć trudności ze znalezieniem źródeł pożywienia ze względu na pokrywę śnieżną czy zamrożone cieki wodne. Zwierzęta domowe i zwierzęta gospodarskie mogą również potrzebować dodatkowej karmy, aby zachować zdrowie. Aby mieć pewność, że zwierzęta są odpowiednio odżywione, ważne jest, aby zapewnić im składniki odżywcze, których potrzebują o tej porze roku. Może to oznaczać dostarczenie dodatkowego siana dla koni lub zwiększenie dawek ziarna dla bydła i owiec. Nawet przydomowe Burki i Azory mogą potrzebować więcej naszej uwagi i bardziej sytego pożywienia.

Ważne jest również zapewnienie dostępu do świeżej wody przez cały czas, ponieważ zamarznięta woda może powodować odwodnienie. Wreszcie, w razie potrzeby można zastosować karmienie uzupełniające jako sposób na zapewnienie dodatkowego odżywiania dzikich zwierząt.

Dokarmianie zwierząt – czy może szkodzić?

Jeśli chodzi o karmienie zwierząt na wolności, ważne jest, aby rozważyć, czy robisz więcej szkody niż pożytku. Karmienie dzikich zwierząt, takich jak dziki czy sarny, może przynieść więcej szkody niż pożytku i zniszczyć środowisko. Karmienie jakichkolwiek dzikich zwierząt powinno zawsze odbywać się ostrożnie, z uwzględnieniem naturalnej diety i potrzeb zwierzęcia. Zwierzęta często nie potrzebują naszej pomocy, aby przetrwać, więc jeśli ingerujemy w naturalne źródła pożywienia lub zakłócamy ich siedliska, niestety możemy wyrządzić szkody.

Karmiąc zwierzę w środowisku naturalnym, najlepiej podawać mu tylko to, co zjadłoby naturalnie i unikać przynoszenia innych przedmiotów, które mogłyby spowodować szkody – żadnych koszyków, torebek, worków itp. Należy również pamiętać, że dostarczanie pożywienia dzikim zwierzętom może stworzyć nienaturalną zależność od człowieka. Dlatego decydując się na dokarmianie, należy dokładnie przemyśleć konsekwencje swojego działania.

Czy każdy może dokarmiać zwierzęta?

Każdy może dokarmiać zwierzęta, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak, kiedy i gdzie, aby robić to bezpiecznie i odpowiedzialnie. Ptaki można dokarmiać prawie wszędzie, o ile źródła pokarmu są czyste i bezpieczne dla ptaków. Natomiast zwierzęta leśne mogą być dokarmiane tylko w porozumieniu z leśniczym lub innym przedstawicielem nadleśnictwa. Trzeba bowiem wiedzieć, jaki rodzaj karmy może być użyty, a także ile soli można użyć. Po uzyskaniu porozumienia z leśnikiem, zwierzęta leśne mogą być dokarmiane zgodnie z tymi wytycznymi. Ważne jest, aby pamiętać, że karmienie dzikich zwierząt bez pozwolenia może spowodować poważne szkody dla nich i ich siedliska, więc najlepiej zawsze uzyskać zgodę od kompetentnego profesjonalisty przed próbą karmienia jakiegokolwiek rodzaju zwierząt.

Dokarmiania ptaków

Dokarmianie ptaków to popularna rozrywka, którą można się cieszyć przez cały rok. Satysfakcjonujące jest obserwowanie dzikich ptaków przybywających do ogrodu, jak cieszą się z pożywienia, które zapewniasz w swoich karmnikach lub stołówkach. Istnieją plusy i minusy dokarmiania ptaków. Z jednej strony może to pomóc w utrzymaniu ich w zdrowiu, zwłaszcza podczas mroźnych miesięcy zimowych, kiedy naturalnego pokarmu nie ma zbyt dużo. Z drugiej strony, ptaki mogą przyzwyczaić się do bycia karmionym i staną się zbyt uzależnione od człowieka.

Opublikowano wFlora&Fauna

Podobne wpisy